Haberler

TÜİK Hayal Aleminde Yaşamaktadır

Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması üzerinde bir açıklama yapan Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Turabi AKGÜL;

“TÜİK’in Enflasyonu İle Vatandaşın Enflasyonu arasındaki fark gün geçtikçe artmaktadır.

Mayıs ayı enflasyonunun bir önceki aya göre 1,36, bir önceki yılın aynı ayına göre ise Yüzde 11,39 oranında artması üzerine bir açıklama yapan Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Turabi AKGÜL; “TÜİK Hayal aleminde yaşamaktadır. Ancak, bu durumdan bir an evvel kurtulmalıdır” dedi.

TÜİK’in enflasyonu ile vatandaşın enflasyonu arasındaki farkın gün geçtikçe arttığını ifade eden AKGÜL; “TÜİK tatlı bir rüya görmektedir. TÜİK’in hayal ettiği enflasyon ile vatandaşın hissettiği enflasyon arasında dağlar kadar fark vardır” dedi.

TÜİK bu tatlı rüyadan bir an evvel uyanmalı ve halkın gerçekleriyle yüzleşmelidir diyen BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Turabi AKGÜL “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de olağanüstü bir süreçten geçmektedir. Özellikle pandemi döneminde halkın ihtiyaçları ve buna bağlı olarak harcama kalemleri değişmiştir. Pandemi nedeniyle ulaşımın durma noktasına geldiği ve buna bağlı olarak tüm dünyada akaryakıt fiyatlarının rekor düzeyde düştüğünü ‘sağır sultan’ bile duymuşken TÜİK’in enflasyon sepetinin yüzde 15,62’si ulaşım harcamalarından oluşmaktadır. Yine pandemi döneminde eve kapanan halkın sadece gıda ve temizlik harcamalarına yöneldiği bir dönemde gıda harcamalarının enflasyon hesaplamalarındaki payı önceden olduğu gibi Yüzde 22,77 ile sınırlı kalmıştır. Yine bu süreçte halkın bütçesinde önemli bir karadelik oluşturan temizlik ve hijyen ürünleri enflasyon sepetinde kendine yer bulamamış ve enflasyon hesaplamalarına dahil edilmemiştir.  Yine yaklaşık üç aydır kapalı olan eğlence mekanlarına rağmen alkollü içeceklerin enflasyon hesaplamalarındaki oranı da yüzde 6.06 dır.

            MEMURLAR VE EMEKLİLER SÜKUT-U HAYALE UĞRAMIŞTIR

Normal bir zamanda bile halkın harcama gruplarıyla alakası olmayan enflasyon sepetinin halkın harcama kalemlerinin gıda ve temizlik ürünlerine yöneldiğinin bariz bir şekilde ortada iken enflasyon sepetinde güncelleme yapılmamış olması bile enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığının açık bir göstergesidir. Hal böyle iken 2020 yılı başlarında güncellenen enflasyon sepetinden Aspiratör ve Fotoğraf Makinasını çıkartıp onun yerine davlumbaz ve çocuk taytını sepete dahil eden TÜİK’in enflasyon verilerinin hiçbir güvenilirliği kalmamıştır. TÜİK’in enflasyonu halkın hissettiği enflasyonun oranının üçte biri kadar olmadığını ifade eden Turabi AKGÜL açıklamasının sonunda; “TÜİK’in enflasyon verileri yılın ikinci yarısında enflasyon farkı almayı bekleyen memur ve emeklileri ile, yine yılın ikinci yarısında enflasyon oranında emekli maaşına zam alacak SSK ve BAĞ-KUR emeklilerini süküt-u hayale uğratmıştır”dedi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir