GenelHaberler

TRT ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİ İÇİN BİLGİLENDİRME…

TRT ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİ İÇİN BİLGİLENDİRME…

Emekliler için 600 ek gösterge puanı verilip 4 ay sonra geri alınması sorunu size yeni yansımış oldu. Olay yılbaşı zammıyla ortaya çıkmıştı. Çalışanların emekliye esas aylıklarına %30 zam yansıtılmamış %23 uygulanmış ve çalışanların emekliye esas aylığında 5200 ek göstergesi olanlarda 900 tl ile 1000tl civarında eksik olduğu Buda emekli olurken tazminatında 40.000 tl 50.000 tl civarında eksik alacağı anlamına geliyor. Tabi bu sadece 5200 ek göstergeye sahip olanlarda değil 2200, 6400 ve üzeri ek göstergelerinde de katsayı çarpanları değiştirildiğinden etkilendi.
Bu yanlış uygulama nedeniyle sonucu bordrolara yansır yansımaz Ocak ayında bahse konu için TRT İnsan Kaynakları Başkanlığıyla görüşülmüş bu mağduriyetin sebebi ve çözümü konusunda bugüne kadar çok kez görüşüldü. Tabi emekli arkadaşlar 600 ek gösterge önce SGK tarafından size uygulanıp bu ay itibariyle geriye alındığı için yeni fark ettiniz.
Sonuçta hepimizi doğrudan ilgilendiren bir mağduriyet kazanılmış halkın elimizden alınması söz konusu.
TRT Genel Müdür yardımcısı ve İnsan Kaynakları Başkanlığıyla yaptığımız görüşmelerde sorun için TRT Cumhurbaşkanlığına durumu Ocak ayından önce anlatmış ve dosyayı hazırlayarak onaya sunduğunu belirtmiştir. Aralık 2022 den itibaren sorunun çözümünün sağlanması için çalışılmaktadır.
Bahsettiğiniz dilekçeler İK ya geçen ay kişisel bazda çalışanlar tarafından verilmiş,
İK’ nın cevabındaki sonuç kısmında şu ifade yer almaktadır “Adı geçenlerin ilgi yazı eki dilekçelerinde bahse konu ek göstergelerinin 7417 sayılı Kanunda öngörülen 600 baz puan arttırılmasına ilişkin gerekli iş ve işlemler mevzuatın verdiği yetki çerçevesinde başlatılmıştır. “
“ Bilgilerinizi ve durumun adı geçenlere tebliğ edilmesi hususunda gereğini arz ederim. “
19.04.2023 tarihinde konunun ne aşamada olduğunu öğrenmek için görüştüğüm İK Başkanının cevabı, konuyla ilgilendikleri ve sorunun çözümünün eli kulağında olduğu ifadesi olmuştur. Özellikle emekli personelin şuan daha fazla mağdur olduğunu özellikle belirttim. Geçmişe dönük toplu kesinti yaşandığı ve Aylık bazda maaşlarında düşüşler olduğunu söylendi. İK tarafından kesin çıkacak imajı verilmektedir. Bayramdan sonra tekrar görüşmek için gideceğim.
Sorun Kanun çıkarken tüm memurlara 600 ek baz puan verilmesi denildiği halde, TRT nin bu Kanundan muaf tutulması ve baş vurunun halen Cumhurbaşkanlığınca imzalanmaması.
Eğer ki bu imza süreci olmazsa kazanılmış hakların kaybettirilmesi nedeniyle, yasal haklarımızı almak için mahkeme süreçlerinin başlatılması gerekecek. Tabii bu mağduriyetin uzaması gibi durum oluşturacak.

7 thoughts on “TRT ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİ İÇİN BİLGİLENDİRME…

 • Mustafa Durmaz

  TRT emeklisi olarak 600 ek gösterge mağduruyum. Bu sorun daha ne kadar sürüncekede kalacak. Emekli olarak kesintimizle birlikte maaş artışımız normal konuma gelecek. Sıkıntıyı emekli olarak bizler çalışanlarla birlikte yaşıyoruz. Yöneticilerden biraz daha duyarla davranışma acil çözüm bekliyoruz.

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT emekli ve çalışanlarının 600 ek gösterge uygulaması ile ilgimi olarak olumlu bir gelişme yok mu.yöneticilerden acil duyarlı ve sorumlu davranış bekliyoruz. Hak sahiplerine daha fazla sıkıntı çektirilmesin.

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT Emeklisi olarak 600 ek gösterge farkı uygulamasının dana fazla geciktirilmeden emekli ve çalışanların mağduriyetinin yönetim tarafından kısa zamanda çözülmesini bekliyoruz. Ekenomik sıkıntılarımızın göz ardı edilmemesiri ve sesimize duyarlı davranılması en içten dileğimizdir

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT emeklisi olarak 600 ek gösterge artışının ne zaman uygulanarak ,Emekli ve çalışanların mağduriyetinin giderilmesi için yönetimin duyarlı davranarak bu sorunu bir an önce çiözmesini ve sıkıntıda olan personelin yüzünü güldürecek mutlu haberi ümitle bekliyoruz.Sayın yöneticiler bitirin artık bu sıkıntıyı.

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT emekli ve çalışanların ek gösterge 600 artış konusunda halen olumlu bir gelişme yok mu? Ne zaman bu soruna köklü bir çözüm getirilecek hak sahipleri de rahata kavuşacak mağduriyetleri giderilecek sevinçli haber bekliyoruz yönetimden.

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT emakli ve çalışanları ek gösterge 600 puan artışının maaşlarına uyğulanmasını bekliyor. Halen bir gelişme yok. Hak sahibi olarak bizlerinde mağduriyeti devam ediyor. Yetkililerden duyarlı davranarak sorunu bir an önce çözmesini bekliyoruz.

  Yanıtla
 • Mustafa Durmaz

  TRT emekli ve çalışanların 600 puan ek gösterge artışı uygulaması nedeniyle yılbaşından bu yana verilmeyen hakları nedeniyle uğradıkları mağduriyet ne zaman son bulacak yetkililerden sorumluluk bilinci ile duyarlı davranışla konunun en kısa zamanda çözümünü bekliyoruz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir