Haberler

SGK ve İŞKUR verileri TÜİK’İ yalanlıyor

BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN:

“SSK ve İŞKUR Verileri TÜİK’i Yalanlıyor”

            Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in Eylül ayında işsiz sayısının azaldığını açıklaması üzerine açıklama yapan BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN; SGK ve İŞKUR verileri TÜİK’i yalanlıyor” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in Eylül ayında işsiz sayısının azaldığını açıklaması üzerine açıklama yapan BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN; SGK Verileri TÜİK’i yalanlıyor” dedi.

Kısa adı BAĞIMSIZ HABER-SEN olan Bağımsız Haberleşme ve Basın-Yayın Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası Genel Başkanı Halil Altay KAN; Türkiye İstatistik Kurumunun hesapladığı tüm tablolara önceden beri şüphe ile yaklaştıklarını belirterek; “TÜİK’in geçtiğimiz gün açıkladığı işgücü istatistiklerinde işsizlik oranının azaldığı görülürken İŞKUR ve SSK Verilerinde durum tam tersi artmış görülmektedir” dedi.

TÜİK’in İstatistiğine göre işsiz sayısı bir önceki aya göre 70 Bin kişi azalırken, İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı her geçen gün artmaktadır diyen KAN; “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan İstatistiklerde ise aktif sigortalı sayısı bir önceki aya göre 543 Bin kişi azalmış durumdadır” dedi.

SGK verilerine göre aynı dönemde emekli sayısının 19 Bin arttığını ifade eden BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı KAN; “Dolayısıyla SGK verilerindeki aktif sigortalı sayısındaki azalmanın nedeni emekliye ayrılanlar değil, çalışırken işsiz kalanlardır. Bu nedenle TÜİK’in verileri ile SGK verileri arasında yaklaşık 600 Bin kişilik bir sapma söz konusudur” dedi.

 – TÜİK Yetkililerine Vebal Almamasını Tavsiye Ediyoruz

TÜİK’in masa başında bir kalemde 600 Bin kişiyi yok saydığını ifade eden KAN; “Gerçeği yansıtmayan TÜİK istatistikleri nedeniyle; enflasyon oranı kadar maaş artışı yapılan 13 Buçuk Milyon emekli ile enflasyon farkı için Yılbaşını bekleyen memurlar mağdur olmaktadır. TÜİK’in hayali enflasyon oranları aileleri ile birlikte yaklaşık 50 Milyon kişiyi yakından ilgilendirmektedir” diyen BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN açıklamasının sonunda; “Aydınlatma, su, ısıtma, gıda, ulaşım, haberleşme, temizlik, eğitim, sağlık ve barınma gibi zorunlu giderlerinin önemli bir bölümü dolara endeksli olarak artmaktadır. Döviz kurunun bu denli arttığı bir dönemde dar ve sabit gelirli kesimlerin zorunlu harcamalarını bile karşılayamaz hale geldiği gün gibi ortadadır. Hal böyleyken TÜİK yetkililerinin sayıları 50 Milyonu bulan kişilerin vebalini almamasını tavsiye ediyor ve en azından enflasyon oranlarını doğru hesaplayarak maaşlarda adaletli bir artışın sağlanmasına vesile olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir