HaberlerManşet

Hibe Destekleri Çalışan ve Emeklilere Yapılmadan piyasaların toparlanması mümkün değildir

HİBE DESTEKLERİ ÇALIŞAN VE EMEKLİ KESİME YAPILMADAN PİYASALARIN TOPARLANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Bazı Esnaflara 3-5 Bin Lira Hibe Desteğinin Resmi Gazetede yayımlanması üzerine açıklama yapan BAĞIMSIZ HAB ER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN; “Hibe destekleri çalışan ve emeklilere yapılmadan piyasaların toparlanması mümkün değildir” dedi.

Kısa adı BAĞIMSIZ HABER-SEN olan Bağımsız Haberleşme ve Basın-Yayın Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası Genel Başkanı Halil Altay KAN; Bugün Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile pandemiden etkilenen bazı işletmelere 3 ile 5 Bin Lira tutarında hibe desteğinin yapılacağı kararı üzerine; “Çalışan ve emekli kesime yapılacak destek direkt olarak esnaf kesime yapılmış olacaktır. Dolayısıyla piyasaların hareketlenmesi ve esnafında pandemi zararını hafifletmesi için ilk önce çalışan ve emekli kesimin desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

Çalışan ve emekli kesimin hele hele pandemi döneminde yastık altında birikim yapma şansı olmadığını ifade eden Genel Başkan KAN açıklamasını şöyle sürdürdü.

“Piyasaların bir nebze de olsa hareketlenmesi için çalışan ve emekli kesim başta olmak üzere dar ve sabit gelirli grubun alım gücünün arttırılması gerekir. Alım gücü artan dar ve sabit gelirliler zaten esnafın kapısını çalacaktır. Dolayısıyla esnaf kesim desteklenmiş olacaktır” dedi.

Amacının esnafa verilecek desteğin verilmemesi olmadığını ifade eden Genel Başkan Halil ALTAY KAN; “Ülke ekonomimizin durumu ortada. Kısıtlı imkanlarla bazı işletmelere verileceği açıklanan rakamlar pek çok işletmenin elektrik faturasını bile karşılamayacak, dolayısıyla pek çok esnafın yarasına merhem olmayacaktır. Dolayısıyla esnaf kesime 3-5 Binlik hibe rakamları değil işletmelerini devam ettirebilecekleri daha büyük ölçüde gerekirse uzun süre ödemesiz kredi imkanlarıyla desteklenmesi buna paralel dar ve sabit gelirlilerin alım gücünü arttırıcı tedbirler alınması gerekir” dedi.

Kaldı ki, çiftçi kesimin mazota en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde akaryakıtta önce tavan ücretin kaldırılması ardından yapılan ÖTV oranının arttırılması çiftçi kesimin maliyetlerini doğrudan arttırmış, dolayısıyla dar ve sabit gelirlilerin sırtındaki yük biraz daha ağırlaşmıştır. Ayrıca akaryakıta gelen zamdan sonra yaşanan zam sağanağıyla iğneden ipliğe her şeye zam gelmektedir diyen Genel Başkan KAN açıklamasının sonunda hükümet yetkililerine seslenerek; Dar ve sabit gelirlilerin alım gücünü arttırıcı tedbirlerin biran evvel uygulamaya koyulması ve akaryakıta yapılan ÖTV zammının derhal geri çekilmesi yönünde çağrıda bulundu.

BASIN BÜROSU

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir