Birlikte hareket edersek PTT 'yi hiçbir kuvvet özelleştiremez

AKAY;"Birlikte hareket edersek PTT'yi hiçbir kuvvet özelleştiremez"

Resul AKAY;
“Birlikte hareket edersek PTT'yi hiçbir kuvvet özelleştiremez”
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) ve Bağımsız Haber-Sen Genel Başkanı Resul Akay, PTT'yi A.Ş. haline getirecek kanun tasarısına karşı diğer sendikalarla birlikte yapılacak eylemlerin tamamına katılacaklarını açıklayarak, "Hep birlikte olursak, birlikte hareket edersek PTT'yi hiçbir kuvvet özelleştiremez" dedi.
Bağımsız Haber-Sen'in Babaharman Toplama ve Dağıtım Merkezi önünde PTT'nin şirketleşmesine karşı düzenlediği eylemde konuşan Akay, PTT çalışanlarının ihtimamla büyüttüğü PTT çınarının şirket baltasıyla kesilmek ve özelleştirme hızarıyla kıyılmak istendiğini söyledi.
"Bir çınar kesildiğinde, çınarın üzerinde yaşayan arılar, kelebekler, kuşlar nasıl yuvasız kalırsa, PTT çınarı yok edildiğinde de dağıtıcılar, memurlar ve diğer çalışanlar işsiz ve aşsız kalacaktır" diyen Akay, "Bu filmin başını da sonunu da biliyoruz. Özelleştirme süreci başladığı günden bu yana bu filim birçok defa gösterime girdi. Çalışanlar bu filmi Türk Telekom'da izlediler, Ziraat ve Halk Bankasında izlediler" diye konuştu.
Özelleştirilen tüm kuruluşların önce şirketleştiğini, sonraki aşamada ise özelleştirildiğini söyleyen Akay, "Çalışan personelin bir kısmı emekli edildi. Bir kısmı iş mevzuatına geçirildi. Geri kalanı da havuza gönderildi. TBMM'ye sevk edilen kanun tasarısı ile 173 yıllık PTT'yi A.Ş. haline getirilecektir. PTT'yi, PTT yapan postacılar ve memurlar emekli olmaya teşvik edilecektir. Sözleşmeli personel statüsüne geçirilerek güvencesiz ve kuralsız çalışmaya zorlanacaktır. Aldatmaca ve kandırmaca yöntemlerle PTT boşaltılacaktır. Geriye kalan personel ise özelleştirme sırasında kapının önüne koyulacaktır" dedi.
Hükümet, bu tasarıyla PTT çalışanlarını diri diri mezara koymak istediğini savunan Akay, "Kışın dondurucu soğuğuna, yazın kavurucu sıcağına inat, en ücra yerdeki mezralara, köylere, kentlerin girilemez, gezilemez bölgelerine posta taşıyan sizlere kurulan bu tuzağı hep birlikte bozmalıyız" şeklinde konuştu. Akay, hep birlikte hareket edinilmesi halinde PTT'yi hiçbir kuvvetin özelleştiremeyeceğini söyledi.
 
-TÜM SENDİKALARA ÇAĞRI-
Akay, konuşmasında diğer sendikalara da çağrıda bulunarak, "Gün bugündür. Sendika bugün için gereklidir. PTT'de en çok üyesi olan, çalışanların en çok teveccüh gösterdiği sendika sorumluluk almalıdır. Bu sendika diğer sendikalara öncülük yapmalıdır. Kimse kendini kandırmasın şirketleşme demek özelleşmenin ilk adımıdır. Hep birlikte hareket edersek bu adımı attırmayız. Bağımsız Haber-Sen diğer sendikalarla birlikte yapılacak eylemlerin tamamına katılacaktır. Sizler de üyesi olduğunuz sendika yöneticilerini PTT'nin özeleştirilmesine karşı çıkmaları için teşvik edin, eylemlere katılmayan veya ilgisiz kalan sendikalarınızı sorgulayın" şeklinde konuştu.