POSTACILAR AİHM'E GİDECEK...

Tasfiye edilen PTT Kefalet Sandığı'nda çalışanların maaşlarından kesilerek toplanan 252 milyon YTL (252 trilyon TL), kurum ve personelin arasını açtı.

Tasfiye edilen PTT Kefalet Sandığı'nda çalışanların maaşlarından kesilerek toplanan 252 milyon YTL (252 trilyon TL), kurum ve personelin arasını açtı.
PTT'nin paranın önemli bir kısmını kuruma ve Hazine'ye devretmesi üzerine Anayasa Mahkemesi'ne dava açan, ancak olumsuz cevap alan postacılar, bu kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmaya hazırlanıyor. PTT ise yönetimi, "Yılbaşı ve Kurban Bayramı nedeniyle motivasyonu artırmak" gerekçesiyle sandıktan "bir defaya mahsus" personele kişi başı 108 YTL, toplamda ise 3.5 milyon YTL para dağıtacağını açıkladı. Edinilen bilgiye göre, PTT Kefalet Sandığı 5189 sayılı kanun gereğince 2 Temmuz 2004 tarihinde tasfiye edildi. Paraya ihtiyacı olan personele "aynı kurumdan bir kefil bulmak şartıyla" yardımda bulunmak amacıyla kurulan sandıkta toplanan 252 milyon YTL, krize neden oldu. Sandığın kapatılmasından sonra toplanan 252 milyon YTL'den 160 milyon YTL'nin PTT'ye, 25 milyon YTL'nin hak sahiplerine, 67 milyon YTL'nin ise Hazine'ye devri kararlaştırıldı. Bunun üzerine Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (BASK), Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu, ancak yüksek mahkeme bu başvuruyu reddetti. Çoğunluğu postacı olan 34 bin PTT çalışanı, şimdi AİHM'e gitmeye hazırlanıyor.
BASK Genel Başkanı Resul Akay, çalışanların maaşlarından kesilen paranın Hazine'ye devredilmesinin büyük haksızlık olduğunu söyledi. İHA muhabirine konuşan Akay, sandıktaki paranın tamamının personele dağıtılması gerektiğini ifade ederek, "Teneke dolu balı kendileri alıyor, çalışanların ağzına bir parmak bal sürüyorlar" diye konuştu.
PTT'nin anayasal suç işlediğini öne süren Akay, "PTT çalışanları Kefalet Sandığı'na giriş aidatı olarak maaşının yarısını yatırdı. Bu para 4 taksitte alındı. Personel sandığa üye olduktan sonra da maaşının yüzde 2'si kadar aidat ödedi ve bu para faiziyle birlikte 252 milyon YTL oldu. Her kuruşu personele ait olan bu paranın büyük kısmı nasıl olur da PTT'ye ve Hazine'ye devredilebilir?" diye sordu. Sandıktan personele kişi başı 12-14 bin YTL para ödenmesi gerektiğini savunan Akay, Anayasa Mahkemesi'nin vereceği gerekçeli kararın ardından AİHM'e müracaat edeceklerini kaydetti.
Öte yandan PTT yönetimi, "Yılbaşı ve Kurban Bayramı nedeniyle motivasyonu artırmak" gerekçesiyle sandıktan "bir defaya mahsus" personele para dağıtacağını duyurdu.
PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural ve Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca imzasıyla yayınlanan genelgede, tüm personele brüt 127.95 YTL ek ödeme yapılacağı belirtildi. Başbakanlık tarafından yapılan "Kamu Kaynaklarının Etkin Kullanılması ve Maliyetlerin Düşürülmesi Projesi" kapsamında PTT'ye ait projenin 98 kuruluş arasında birincilik ödülüne layık görüldüğünün hatırlatıldığı genelgede, şu ifadelere yer verildi:
"Kurumumuz faaliyet gelirlerinin 2005 yılında artış göstermesi, personelimizin azalmasına rağmen bu artışta personelimizin özverili ve fedakar çalışmaları göz önüne alınarak, Yılbaşı ve Kurban Bayramı münasebetiyle motivasyon sağlanması ve daha verimli bir çalışma ortamı hazırlanmasını teminen, kuruluşumuzda çalışan tüm personele memur aylık katsayısının 3 bin gösterge rakamıyla çarpılmak üzere bulunacak brüt 127.95 YTL tutarında ek ödeme yapılması, yönetim kurulumuzun 29.12.2005 tarih ve 471 sayılı kararıyla uygun görülmüştür."
PTT yönetimi, ek ödemelerden, Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesintisi yapıldıktan sonra net 108 YTL'nin "bir defaya mahsus" olmak üzere 6 Ocak 2006 tarihinde maaşlarla birlikte ödeneceğini bildirdi.