HESAP ORTADA SORUMLUSU NEREDE

HESAP ORTADA, SORUMLUSU NEREDE

HESAP ORTADA, SORUMLUSU NEREDE

Kaynak: www.turkhabertime.com
http://www.turkhabertime.com/hesap-ortada-sorumlusu-nerede-makale,43.html
 
Çok değil bir yıl önce,
Memur ve emekli camiasında umutlu bir bekleyiş vardı.
Hayal üstüne hayal kuruyordu.
Beklentisi; yetki verdiği sendikasının makûs talihini değiştireceğine dair inancıydı.
Öyle söylüyordu, masaya oturan sendikalar.
Sendikasının zam teklifini duyan memur hemen kaleme-kâğıda sarılıyor, maaşının kaç lira olacağını hesap etmeye çalışıyordu. 
Her memur eline kaç lira geçerin hesabını yapıyordu.
Önceki yıllarda yapılan maaş pazarlıklarını hatırlayınca hesap yapma şevki kırılsa da ya tutarsa misali kaleme-kâğıda tekrar sarılıyordu. 
Nasıl sarılmasın ki, toplu sözleşme masasında memur ve emeklinin 15 temsilcisinin 12’si Hükümete hısım olmayı varlık nedeni sayan ve bunu her fırsatta dile getiren bir sendikaya aitti.
Hısım Sendikanın 2014 yılının ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 6 oranında zam ve enflasyon farkı talep etmesi de memurun umuduna umut katıyordu. 
Dahası, taleplerinin kabul edilmemesi halinde sokağa ineceklerini de haykırıyordu.
Böyle bir ortamda memurun, emeklinin, dul ve yetimin gönül dünyasını tahayyül etmek zor değildir.
Maaş zammı yüzde 5+5 oranına çekilse bile önceki yıllara göre oldukça iyi bir rakamdı. 
Memur ve emeklinin en kötü senaryosu yüzde 4+4 oranıydı.
Hükümet de yüzde 3+3 oranında zam teklifi ve enflasyon farkı önerdiği için,  masada memur ve emekli lehine bir karara imza atılması hiç de zor değildi. 
Üstüne üstlük yetkili sendika her fırsatta iktidara hısım olduğunu söylediği için yüzde 3+3 oranının üzerinde bir zam alması çok kolay gözüküyordu.
Her ne kadar iktidara hısım olma şan ve şerefine nail olmuş(!) bu sendikanın yegâne vasfı: Başbakanı toplantılarında konuşturmak, bakanları, müsteşarları ve genel müdürleri ziyaret etmek ve bunlarla resim çektirmek, sonra da bu resimleri servis etmektir. 
Memur ve emekli lehine iyileştirme yapıldığında “Biz hükümete yakınız. Bize üye olursanız sorunlarınız çözülür. Hükümetle görüştük, iyileştirmeleri biz yaptırdık” tarzında böbürlenen Hısım Sendika, memurun aleyhinde bir tasarruf yapıldığında sırra kadem bassa da, bu durum memur ve emekli kitlesinin umutlarını karartmaya yetmiyordu. 
Sonunda Hükümet ile Hısım Sendika arasındaki toplu sözleşme müzakereleri 1 Ağustos 2013 tarihinde başladı.
31 Ağustos tarihine kadar tamamlanması beklenen müzakerelerin ilk haftası bitmeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Hısım Sendikanın Başkanı 7 Ağustos 2013 Çarşamba günü (Ramazan Bayramından 1 gün önce) kameraların karşısına geçerek 2013 yılı için memura ve emekliye seyyanen net 123 lira zam yapılması konusunda anlaştıklarını açıkladılar.

Dağ fare doğurdu
Olacak şey değildi. 
Daha önceki gün, yani 5 Ağustos’ta Hükümetin masaya getirdiği yüzde 3+3 oranındaki zam ve enflasyon fakı teklifine karşı, Hısım Sendikanın “Bu öneri sokağa davetiyedir” gürlemesi herkesin kulağında çınlıyordu.
Hısım Sendika, yılın tamamı için seyyanen 123 liraya EVET demekle kalmamış, enflasyon farkından da vazgeçmişti.
Hükümetin önerisini kabul etmeyen, kendi önerisini çöpe atan Hısım Sendika memur ve emeklinin beklentisini boşa çıkarmakla kalmamış, iktidara hısım olmanın maliyetini memura ve emekliye fatura etmiştir.  
Hükümet bu öneriye “mal bulmuş mağribi gibi” atlamış, Ramazan Bayramı arifesinde memur ve emeklinin umutlarını yerle bir eden imzalar “bayram müjdesi” martavalıyla atılmıştır.
Oysa 2014 yılında iki turlu Cumhurbaşkanlığı seçimi ile yerel seçimlerin yapılacağı bilinmekte, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre genel seçimlerin erkene alınacağı da tahmin edilmekteydi.
 Bu seçimlerin yaratacağı fırsatları dahi görmeyen Hısım Sendika 123 liralık zammı kameraların karşısında hicap duymadan savunabilmiştir.

Hesap ortada
Hısım Sendikanın ahmaklığı yüzünden  2014 yılında memurlar önemli hak kayıplarına uğramıştır.
Şayet Hısım Sendika masada olmasaydı, Hükümetin yüzde 3+3’lük zam oranı ve enflasyon farkı önerisi geçerli olacağından memur ve emekli daha kazançlı bir yıl geçirmiş olacaktı.
Çünkü 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla memur ve emekli maaşları en az yüzde 8,7 oranında artacaktı.
İlk 6 ayın sonunda enflasyon oranı 5,7 olarak gerçekleştiği için, memur ve emekli maaşına bu oranda zam yapılacaktı. Ayrıca 1 Temmuz itibarıyla yılın ikinci yarısında yüzde 3 oranında bir artış daha yapılacağı için 2014 yılı için zam miktarı yüzde 8’7 olarak gerçekleşecekti.
Buna göre, Ocak ayında Bin 700 lira olan en düşük memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla Bin 751 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 47 liralık enflasyon farkıyla Bin 798 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 54 liralık zamla Bin 852 liraya yükselmektedir.
Hısım Sendikanın basiretsizliği yüzünden Bin 700 lira maaş alan bir memurun aylık kaybı 29 lira, 6 aylık kaybı 174 lira olmuştur.
Ocak ayında 2 bin lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 2 bin 60 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 56 liralık enflasyon farkıyla 2 bin 116 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 63 liralık zamla 2 bin 179 liraya yükselmektedir. 
Aylık kayıp 56 lira, 6 aylık kayıp 336 liradır.
Ocak ayında 2 bin 500 lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 2 Bin 575 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 70 liralık enflasyon farkıyla 2 Bin 645 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 79 liralık zamla Bin 852 liraya yükselmektedir.
Aylık kayıp 101 lira, 6 aylık kayıp 606 liradır.
Ocak ayında 3 bin lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 3 Bin 90 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 83 liralık enflasyon farkıyla 3 Bin 173 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 95 liralık zamla 3 bin 268 liraya yükselmektedir.
Aylık kayıp 145 lira, 6 aylık kayıp 870 liradır.
Ocak ayında 3 bin 500 lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 3 Bin 605 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 97 liralık enflasyon farkıyla 3 Bin 702 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 111 liralık zamla 3 bin 813 liraya yükselmektedir.
Aylık kayıp 190 lira, 6 aylık kayıp Bin 140 liradır.
Ocak ayında 4 bin lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 4 Bin 120 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 111 liralık enflasyon farkıyla 4 Bin 231 liraya, 1 Temmuzdan geçerli yüzde 3 oranındaki 127 liralık zamla 4 bin 358 liraya yükselmektedir.
Aylık kayıp 235 lira, 6 aylık kayıp Bin 410 liradır.
Ocak ayında 5 bin lira olan memur maaşı yüzde 3 oranındaki zamla 5 Bin 150 liraya, 1 Temmuz 2014 tarihi itibarıyla yüzde 2,7 oranındaki 139 liralık enflasyon farkıyla 5 Bin 289 liraya, yüzde 3 oranındaki 159 liralık zamla 5 bin 448 liraya yükselmektedir.
Aylık kayıp 325 lira, 6 aylık kayıp Bin 950 liradır.
Bu kayıplar 2015 ve daha sonraki yıllarda da devam edecektir.
Örneğin maaşı 3 bin lira olan bir memurun 20 yıl daha çalışacağı dikkate alındığında, yıllık kaybı Bin 740 lira, 20 yıllık kaybı 34 bin 480 lira olacaktır. 
Kayıpların astronomik boyutunu daha net görmek için 3 bin lira maaş alan bir memurun emekli ikramiyesinin 45-50 bin lira civarında olduğunu bilmek yeterli olacaktır. 
 Hısım Sendikanın “sokağa çıkarız” efelenmesi boşa çıkmış ve her memurun emekli ikramiyesinin yüzde 60-70’lik tutarı iktidara ikram edilmiştir.

Bu tablonun sorumlusu hesap vermeli
Memurlara kör ve şaşı bakan, onlara köle ve kapıkulu muamelesi yapan iş başındaki iktidar, bu acıklı tablonun hiç kuşkusuz birinci derecede sorumlusudur.
Diğeri ise, Hükümetin yüzde 3+3 oranındaki artış ve enflasyon farkı ödemesi yönündeki önerisini reddeden, buna karşılık 123 liralık seyyanen zamma evet diyen Hısım Sendikadır. 
Memur ve emekli kardeşlerimin 2014 yılındaki hak kayıplarını çok iyi incelemesini ve anlamasını bekliyorum.
Sendika üyesi olsun-olmasın tüm memur kardeşlerim ellerini şakağına dayamalı ve bu duruma neden düştüklerini veya düşürüldüklerini düşünmelidirler. 
2002 yılından bu yana yapılan maaş pazarlıklarında yaşanan hüsranın arka planını aralamalıdırlar.
 Eylem firarisi sendikalara yetki vermekle yalnızca kendisini ve aile bireylerini değil, diğer memurları da perişan ettiklerini görmeli ve anlamalıdırlar.
Anayasa referandumunda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında Hükümete destek vermek için ön alan Hısım Sendikanın memur sorunları söz konusu olduğunda niçin “sus-pus” olduğu araştırılmalı ve gereği yapılmalıdır.  
İktidara geldiği günlerde ağır bir ekonomik miras devraldığından bahisle “bize 3 yıl süre tanıyın, 3 yıl sonra cebiniz para görecek, mutfağınız bollaşacak”  “memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz” beyanlarını cömertçe sarf eden Sayın Başbakana bu sözleri hatırlatılmalı ve gereği yapılmalıdır. 
Memuru yok sayan pek çok iktidar siyasi tarihimizin karanlık dehlizlerinde kaybolduğu halde, memurlar her dönemde varlığını korumuştur. Devlet var olduğu sürece bu kural hiç değişmeyecektir.
Bu vesileyle memur ve emekli kardeşlerimin ve tüm okurlarımın Ramazan Bayramını içtenlikle kutlar, Bayram sevincinin daim olmasını Yüce Rabbimden niyaz ederim.