Haberler

PTT Merkez Müdürlerinin Cumartesi günü ücretsiz çalıştırılması Angaryadır. Angarya Anayasamıza göre YASAKTIR…

BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN;

“PTT Merkez Müdürlerinin Cumartesi günü “ücretsiz” çalıştırılması Angaryadır. Angarya Anayasamıza göre YASAKTIR…”

BAĞIMSIZ HABER-SEN Genel Başkanı Halil Altay KAN; yaptığı yazılı açıklamada; PTT’de tam bir yıldır kasa sorumlusu olmayan Merkez Müdürlerinin ücretsiz olarak çalıştırıldığını belirterek; Ücretsiz çalıştırılmak angaryadır. Angarya ise gerek Anayasamızda gerek, çalışma hayatıyla ilgili tüm mevzuatta, gerekse uluslararası sözleşmelerde yasaktır” dedi.

KAN Açıklamasını şöyle sürdürdü.

PTT Genel Müdürlüğü’nün 15 Kasım 2021’den itibaren kasa sorumlusu olmayan Merkez Müdürü, şef veya diğer idari personellere Cumartesi günü çalışmaları karşılığında ücret ödemeyeceğini ancak dağıtım hizmetlerinin hafta içi normal mesaideymiş gibi devam edeceğini, Merkez müdürü, şef veya diğer idari hizmetlerde görevli ünvanların dağıtım, toplama ve sevk hizmetlerini yerinde kontrol edeceği şeklinde emir yayımladığını belirterek yayımlanan bu emir açıkça Anayasamıza aykırıdır ve hukuksuzdur dedi.

BAĞIMSIZ HABER-SEN olarak bu hukuksuzluğun giderilmesi için 11 Ağustos ve 11 Ekim 2022 Tarihlerinde PTT Genel Müdürlüğüne iki defa yazılı başvuruda bulunduklarını ancak PTT Genel Müdürlüğü’nün halen olumlu yada olumsuz bir cevap vermediğini ifade eden KAN; Cumartesi günü göreve gelen tüm personelin fazla mesai alma hakkı olduğunu belirterek “Cumartesi mesaileri ücreti karşılığında olsa bile isteğe bağlı olmalıdır” dedi.

PTT Genel Müdürlüğü’nün duyarsız tutumunu sürdürmesi halinde konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade eden KAN; “PTT Çalışanları üvey evlat değildir. BAĞIMSIZ HABER-SEN haberleşme çalışanlarına yönelik her türlü baskı ve haksızlığın karşısındadır” dedi.

PTT_Cumartesi_Mesaisi_1

PTT_Cumartesi_Mesaisi_2

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir