Konfederasyondan Haberler

3600 TAAHHÜTÜ YERİNE GETİRİLMELİDİR…

3600 TAAHHÜTÜ YERİNE GETİRİLMELİ, EK GÖSTERGE VE KATSAYI ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR!

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mayıs 2020 günü yaptığı açıklamada “Hemen yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz, …milletimize gidecek kendimizi anlatacak onun da derdini dinleyeceğiz” dedi.

(https://www.ahaber.com.tr/gundem/2020/05/23/baskan-erdogan-ak-parti-istanbul-il-teskilatiyla-video-konferansla-gorustu)

(https://www.dha.com.tr/istanbul/cumhurbaskani-erdogan-ak-parti-il-teskilatina-seslendi/haber-1772729)

Koronavirüs salgını ile mücadele döneminde, BASK olarak üyelerimizin ve kamu görevlilerinin sorunlarını gündeme getirmemeye, mücadeleye ilk günden beri destek vermeye çaba gösterdik.

Normalleşmen  belirtilerinin artması çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasına kulak vererek, Kimseyi zahmet vermeden BASK olarak acil çözüm bekleyen sorunlarımızı Sayın Cumhurbaşkanına sırasıyla arz ediyoruz:

3600 TAAHHÜTÜ YERİNE GETİRİLMELİ, EK GÖSTERGE VE KATSAYI ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLMELİDİR!

3600 ek gösterge sorunu 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde siyasi gündemimize seçim vaatlerinin bir parçası olarak yerleşti.

BASK AR-GE birimimiz 24 Haziran seçimlerinde siyasi partilerin seçim beyanname/bildirgelerini memurlar açısından incelemiş, siyasi partilerin taahhütleri web sayfamız ile sosyal medyada kamuoyunun ve kamu görevlilerinin bilgisine sunmuştu.

Bu çerçevede AK Parti’nin seçim beyannamesinde 3600 ek gösterge ile ilgili herhangi bir taahhüt yoktu. Ancak Cumhurbaşkanı Sayın R. Tayyip Erdoğan 24.05.2018 tarihinde seçim beyannamesini açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeyi kullanmıştı:

Polisöğretmenhemşire ve din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Polislerimizin, öğretmenlerimizin, hemşirelerimizin, din görevlilerimizin ve diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerine 3 bin 600’e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği bu vesileyle gidermiş oluyoruz. Böylece ülkeleri ve milletleri için fedakarca çalışan bu kamu görevlilerimizin emeklilikte verdikleri hizmetlerin karşılığını alabilmelerini temin ediyoruz”.

Aradan 2 yıllık bir süre geçti, en ufak bir adım atılmadı.

Farklı partilere mensup milletvekilleri; kimi öğretmenler, kimi avukatlar, kimi din hizmetleri, kimi sağlık, kimi emniyet mensupları, kimi mübaşirler, kimi infaz memurları  için kanun tekliflerini verdiler. İki milletvekili ise (Sn Durmuş Yılmaz ve Sn Mustafa Kalaycı) yeterince tatmin edici olmasa bile ek gösterge ve katsayı adaletsizliğini ortadan kaldırmak amacıyla memurların tamamını kapsayacak kanun teklifi hazırlayıp TBMM başkanlığına sundular.

Bir gelişme olmadı.

BASK olarak konuyu sık sık gündeme getirdik.

(http://bask.org.tr/konfederasyondan-haberleri-36-ek-gosterge-konusunda-kim-dogru-kim-yalan-soyluyor-1417.html)

DESTAN YAZAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VEFASIZLIK

Koronavirüs salgını ile mücadele günlerinde sağlık çalışanlarımız doktoru ve hemşiresi ile canları pahasına adeta destan yazdılar. Başta Prof. Dr. Cemal Taşçıoğlu olmak üzere  onlarca sağlık çalışanımız hayatını feda etti. Onlara ve onlarla birlikte çalışan temizlik görevlileri, güvenlik görevlileri ve diğer idari ve teknik personele müteşekkiriz.

Sağlık personeline herkes müteşekkir ama örneğin hemşireler için 3600 ek göstergeyi kimse hatırlamadı, hatırlamıyor.

Oysa Ankara Şehir Hastanesinin (Bilkent) açılışında Sayın Cumhurbaşkanının konuşmasına da kısmen konu olan 3600 ek gösterge sorunu, 14 Mart 2019 tarihinde Devletin resmi ajansı ile gazetelerde farklı  ifadelerle de olsa yer almıştı.

(http://bask.org.tr/Habere-Git-1464.html)

Yukarıda yer verilen taahhüt çerçevesinde zaman zaman bazı bakanlar (Sn Süleyman Soylu, Sn Ziya Selçuk, Sn Zehra Zümrüt Selçuk) ve Parti Sözcüsü Sn Ömer Çelik basın ve kamuoyu önünde açıklamalarda bulundular.

Listeyi uzatmak mümkün.

Ama konu sadece 3600  sorunu değildir.

Konu, tüm kamu görevlileri için katsayı ve ek gösterge adaletsizliği sorunudur.

Yapılacak düzenlemenin, diğer konular bir yana, katsayı ve ek gösterge sisteminin tüm memurları kapsayacak şekilde yeniden ele alınması bir zorunluluktur.

Geçmişte cübbeli-cübbesiz, postallı-postalsız kamu görevlisi ayrımları memurlar arasında izleri hala devam eden husumet ve kıskançlığa yol açmıştı.

Aynı hata tekrar edilmemelidir.

SAYIN CUMHURBAŞKANI BU SESİ DUYMALIDIR

Sayın Cumhurbaşkanının yukarıda belirttiğimiz konuşmasına istinaden, 3 milyon 250 bin memurun sorunlarından ikincisi olan “EK GÖSTERGE VE KATSAYI ADALETSİZLİĞİ” sorununu bir kez daha hatırlatıyor ve çözümünü istiyoruz.

EK GÖSTERGE VE KATSAYI ADALETSİZLİĞİ” sorunu çözüme kavuşturuluncaya kadar da konunu takipçisi olacağız.

Unutulmamalıdır ki, Devletin asli ve sürekli görevleri günün her saatinde, ülkenin en ücra köşesine kadar ve gerektiğinde canı pahasına kamu görevlileri tarafından yerine getirilmektedir.

Koronavirüs salgını ile mücadelede başta sağlık çalışanları olmak üzere kamu görevlilerinin can pahasına görev ifa ettiklerinin şahitliğinde, verilen sözlerin tutulmasını ve 3600 ek gösterge özelinde “EK GÖSTERGE VE KAATSAYI ADALETSİZLİĞİ”ne son verilmesini istiyoruz.

İstiyoruz ve bekliyoruz.

BASK GENEL MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir